Wyposażenie magazynów

Magazyn to miejsce do składowania materiałów, pozwalające na lepszą organizacje i rozeznanie w firmie. Wiemy przecież, co znajduje się w magazynie, a co trzeba dokupić. To jeden z głównych warunków płynności firmy. Jednak, aby magazyn był funkcjonalny należy go odpowiednio wyposażyć. Jakie przyrządy są niezbędne i jakimi kryteriami dobierać potrzebny nam sprzęt? Najważniejszy jest przede wszystkim metraż oraz rodzaj składowanego materiału. Jednak ważny jest również zasięg firmy – im większa tym więcej materiału będzie składowane. Biorąc te kwestie pod uwagę rozważ kupno następującego wyposażenia.

Regały magazynowe

To podstawowy element wyposażenia. Niezależnie od tego jaki asortyment składujesz powinieneś wyposażyć swój magazyn w regały. Na rynku dostępne są różnego rodzaju regały. Jedne odpowiednie do małych powierzchni, inne doskonałe do składowania ciężkich materiałów.

Podstawowe rodzaje to:

  • regały paletowe – odpowiednie do przechowywania materiałów w paletach. Różnią się rozmiarami belki nośnej czy maksymalnym obciążeniem. W nich ładunek składowany jest bezpośrednio na ramowych elementach konstrukcji, czyli trawersach.
  • regały przepływowe – w nich półki przemieszczają się na rolkach. Działają zgodnie z zasadą FIFO. Są nieznacznie nachylone, dzięki czemu do ruchu wykorzystują siłę grawitacji.
  • półkowe – jak sama nazwa wskazuje regały wyposażone są w półki. Idealne do magazynów obsługiwanych ręcznie. Najlepiej sprawdzą się w hurtowniach czy sklepach.
  • dynamiczne – w tym przypadku podpory wyposażone są w elementy jezdne. Sprawdzają się w przypadku materiałów jednorodnych, przechowywanych krótko. Wykorzystują maksymalnie powierzchnię magazynu.
  • regały na opony – sprawdzą się w warsztatach, a także w sklepach z częściami samochodów. Pozwalają na segregacje opon oraz zapewniają optymalne warunki przechowywania. Dzięki temu opony nie ulegają zniszczeniu.
  • regały z pojemnikami – sprawdzę się, w wypadku segregacji przetrzymywanych materiałów. Jeżeli elementy są małe, wytrzymałe i występują w dużych ilościach ten wybór będzie najlepszy.

Wózki magazynowe

Jeżeli w naszym magazynie przechowywane rzeczy będą często przenoszone najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wózek. Tutaj też mamy wiele możliwości.

  • wózki do palet – to najpopularniejsze rozwiązanie. Szczególnie, gdy w magazynie składujemy butelki czy towar zapakowany w kartony. Głównym elementem tego rodzaju wózka są widły. Towar na tym wózku przemieszczany jest w sposób stabilny i bezpieczny.
  • wózki z dyszlem – idealne do mniejszych pomieszczeń. Są zwrotne i nie posiadają miejsca dla operatora. Sprzętem kieruje się za pomocą dyszla. Ten wózek nie posiada miejsca dla operatora.
  • wózek czterokierunkowy – sprawdza się w przypadku, gdy pole manewru jest niezwykle małe. Ma mały promień skrętu, dlatego idealny jest na małych powierzchniach.
  • wózek widłowy boczny – sprawdza się na powierzchniach małych, lecz nieco większych niż wózek czterokierunkowy. Sprawdzi się w przemyśle drzewnym. Nie posiada miejsca dla operatora.

Dodatkowy sprzęt

Przydatne mogą okazać się również szafki na małe części, plastikowe pojemniki bądź skrzynie. Pomogą one w przechowywaniu mniejszych części, a także w utrzymaniu porządku w magazynie. Dzięki nim można przesuwać wiele małych przedmiotów na raz. Jeżeli magazyn obsługiwany jest ręcznie, a elementy znajdują się wysoko warto wyposażyć się w drabiny bądź taborety typu „stopa słonia”. Coraz bardziej popularne stają się schodki i platformy wykorzystywane w celu podwyższenia.
Jak widać magazyn to miejsce, które musi być zorganizowane równie dobrze jak inne części firmy. Zapobiega to marnowaniu czasu oraz niweluje nieporozumienia. Ma to pozytywny wpływ na jakość oferowanych usług.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *