Vincent van Gogh – Gwieździsta noc

Obraz „Gwieździsta noc” to jedno z najpopularniejszych dzieł, jakie wyszło spod pędzla Vincenta van Gogha. Obecnie można podziwiać go w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Głównym tematem obrazu, jak wskazuje jego tytuł jest właśnie niezwykłe rozgwieżdżone niebo. To dzieło, które można obserwować godzinami i za każdym razem odkrywać na nowo. Stworzony przez artystę efekt ciągłego wirowania i falowania sprawia, że „Gwieździsta noc” porywa wyobraźnię.

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh to holenderski malarz, który żył w dziewiętnastym wieku, a dokładnie w latach 1853 – 1890. Wielką sławę zdobył jednak dopiero po śmierci. A warto dodać, że zginął stosunkowo młodo, bowiem miał jedynie 37 lat. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, które niejako związane było z zaburzeniami psychicznymi i napadami lękowymi, z którymi borykał się za życia. Dzisiaj uważany jest za jednego z największych artystów. Jego dzieła znane są szerokiemu gronu osób. A warto dodać, że są ich setki – bowiem van Gogh malował nie tylko obrazy, ale tworzył również rysunki, szkice i akwarele. Są one rozpoznawalne, a ich wartości szacowane są na monstrualne kwoty.

„Gwieździsta noc” – niezwykłe dzieło

Pojawiają się stwierdzenia, świadczące o tym, że sam artysta nie traktował tego obrazu jako jednego ze swoich największych dzieł. Miał kilka swoich ulubionych utworów, które darzył szczególną sympatią. Jednak „Gwieździstej nocy” wśród nich nie było. Na szczęście obraz ten zdobył serca znawców kultury i sztuki, którzy podziwiają to dzieło z wielu względów. Ta fantastyczna wizja ukazuje zapierający dech w piersiach pejzaż, który jest zarówno realny, jak i nierealny. Wychodzi on ponad granice rzeczywistości i łączy się z tym co ciężko zauważyć na pierwszy rzut oka. To ekspresjonistyczne dzieło stanowi jedną z pierwszych zapowiedzi tego nurtu.

Co przedstawił autor? Opis obrazu

Ciekawostką dotyczącą tego obrazu może być fakt, że historycy sztuki do dziś nie potrafią rozpoznać jakiego miasta fragment przedstawił na tym obrazie artysta. Być może nie jest to w ogóle możliwe, a pejzaż jest jedynie wytworem wyobraźni van Gogha. Jedno jest jednak pewne – obraz powstał w 1989 roku, kiedy to malarz przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Możliwe więc, że chciał on uwiecznić miasto Saint-Remy, w którym odbywał terapię. Niezwykle interesujące wydają się być szczegóły związane z upublicznieniem tego obrazu. Bowiem nie miało ono miejsca zaraz po jego namalowaniu. Dzieło czekało na ujrzenie światła dziennego prawie 20 lat. Szersza publiczność mogła podziwiać obraz dopiero 15 lat po śmierci Vincenta van Gogha.

„Gwieździsta noc” to dzieło, które inspiruje aż po dzisiejsze czasy. Jest ono źródłem wielopłaszczyznowych analiz – zarówno symbolicznych, literackich, religijnych, a nawet naukowych. Warto więc wiedzieć, że van Gogh stworzył również rysunek pod takim samym tytułem. Jest on uważany za pierwowzór obrazu, jednak powstał nieco później, mało tego od oryginału różni się kilkoma szczegółami. Obecnie rysunek można podziwiać w moskiewskim Muzeum Architektury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *