Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta

Zakup samochodu to jedna z najtrudniejszych inwestycji, której często towarzyszą spore emocje. Podaż modeli i egzemplarzy jest przytłaczający, ponieważ równie duży jest popyt. Dziś większość z nas pragnie mieć auto, które bardzo zwiększa naszą mobilność a w przypadku, gdy jest to reprezentant droższego segmentu, stanowi oznakę prestiżu. Niemniej jednak, gdy nabywamy nawet niedrogi pojazd, warto kierować się rozsądkiem i przestrzegać pewnych podstawowych reguł, aby nie utopić pieniędzy w trefnym egzemplarzu. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie auta.

Niech niska cena będzie ostrzeżeniem

Najważniejszym faktem, jaki warto sobie uświadomić przygotowując się do oględzin wybranego auta jest to, że „okazje” nie istnieją. Jeśli dany egzemplarz wyróżnia się wyjątkowo korzystną ceną, niskim deklarowanym przebiegiem i według sprzedającego jest pod każdym względem idealny, to należy potraktować to jako sygnały do wzmożonej czujności i wyjątkowo uważnego sprawdzenia samochodu. W takiej sytuacji w głowie powinna zapalić się nam ostrzegawcza lampka.

Badanie nadwozia samochodu

Proces badania pojazdu zwykle powinien zacząć się od inspekcji nadwozia, co pozwala wyrokować o bezwypadkowości pojazdu. W ocenie tego aspektu przydatny jest miernik grubości lakieru. Fabryczna powłoka lakiernicza mierzy maksymalnie 120 mikrometrów, więc jeśli w danym miejscu lakier jest grubszy, świadczy to o powtórnym malowaniu lub szpachlowaniu. Badać należy całą karoserie, włącznie z dachem. Każdy element powinien być sprawdzony w kilku miejscach, co pozwala wykryć wszelkie niedogodności, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Sprawdzenie stanu szyb

Elementem, którego oryginalność bardzo łatwo sprawdzić są szyby. Każda z nich powinna nosić logo producenta samochodu oraz tę samą datę produkcji. Jeśli występują w tej materii pewne niezgodności, świadczy to o wcześniejszej wymianie szyb, na przykład po kolizji. Choć może to być też efekt odprysku kamienia – dotyczy to jednak głównie przedniej szyby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po sprawdzeniu stanu szyb, warto poddać kontroli śruby mocujące poszycie nadwozia, tj. błotniki, drzwi, maskę. Należy wypatrywać śladów odkręcania, lakierowania oraz przesuniętych śladów po podkładkach śrub. Naszej uwadze warto poświęcić ponadto pomiar szczelin, które powinny być równe po obu stronach pojazdu, jak i na całej długości szczeliny. Ostatnim istotnym elementem godnym inspekcji są reflektory i data ich produkcji a także stan mocowań.

Zakup zgodny z prawem

Po dokonanej weryfikacji stanu technicznego naszego wymarzonego samochodu można przystąpić do sporządzenia umowy. Choć wydaje się, że to najłatwiejszy etap, należy zachować ostrożność, ponieważ nieetyczni sprzedawcy mogą próbować zastosować pewne nieuczciwe triki.

Zachowaj rozsądek

Kupując samochód, należy zachować rozsądek do samego końca. Szczególnie, jeśli zamierza się zainwestować w pojazd używany, który wcześniej miał już innego właściciela. Chłodne spojrzenie zarówno na stan techniczny jak i prawny pojazdu oraz transakcji pozwoli uniknąć inwestycji w felerny model oraz późniejszych problemów natury prawnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *