Jakie okulary przeciwsłoneczne?

Okulary na dobre zadomowiły się w naszych czasach. Już nie są powodem do wstydu i nie trzeba ich ukrywać. Spełniają bardzo ważne funkcje, ponieważ dzięki nim wiele osób może skorygować swój wzrok i dzięki temu widzi normalnie. Poza tym okulary pełnią również funkcje ochronne. W szpitalu są ważna częścią stroju ochronnego zabezpieczającego delikatne oczy przed szkodliwymi czynnikami. Coraz więcej osób korzysta z okularów, aby chronić wzrok przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Bardzo ważne jest, żeby zdać sobie sprawę, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko trend w modzie, ale przede wszystkim ochrona przeciw szkodliwym promieniom słonecznym. Dlatego, warto zainwestować w takie, które posiadają odpowiedni filtr UV. Jest to szczególnie ważne na wakacjach, kiedy większość czasu spędzamy na słońcu Świadomość, że jest wiele okularów przeciwsłonecznych, które dadzą nam bezpieczeństwo w określonych warunkach pozwoli na wybranie tych najlepszych dla nas. Jeżeli potrzebujemy ich tylko do podstawowych aktywności, takich jak spacer, wyjście na zakupy, czy przebywanie na plaży, wystarczą okulary z oznaczeniem UV 400, które chronią przed promieniowaniem UVA, UVB w 99% Mamy również możliwość bardziej zaawansowanej ochrony, kiedy np. aktywnie uprawiamy sporty outdoorowe, takie jak kajakarstwo, narciarstwo, żeglarstwo. Podczas uprawiania tych sportów jesteśmy narażeni nie tylko na szkodliwe promienie UV, ale również na oślepiający blask słońca odbijającego się od gładkich powierzchni, jakimi są woda i śnieg. Warto wtedy wybrać okulary z filtrem polaryzacyjnym, który zabezpiecza nas przed drażniącym słońcem, które odbija się od powierzchni. Dzieje się tak dzięki zjawisku polaryzacji, czyli zdolności soczewki do blokowania światła odbitego od powierzchni. Należy wiedzieć, ze filtry polaryzacyjne nie tylko redukują refleksy, ale również wyostrzają kontrasty, co jest bardzo pomocne, nie tylko u sportowców, ale również zostało wykorzystane do stworzenia okularów dla kierowców i bardzo ułatwia jazdę samochodem, szczególnie w słoneczne dni, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo oślepienia przez słońce. To nie wszystkie możliwość, które mamy, jeżeli chcemy chronić oczy. Dla osób, które mają problemy ze wzrokiem zostały stworzone okulary fotochromowe, nie tylko korygują one wzrok, ale również potrafią się dostosować do warunków panujących na zewnątrz i w odpowiednim momencie przyciemnić lub rozjaśnić szkła, dzięki czemu wzrok nie tylko jest skorygowany, ale również chroniony.

Dlaczego to ważne?

Bardzo dużo mówi się o szkodliwym wpływie promieniowana słonecznego na nasze zdrowie. Naukowcy pracują nad coraz lepszymi sposobami ochrony. Trzeba mierz świadomość, że nie stosując żadnych środków ochronnych możemy doprowadzić do rozwinięcia się wielu chorób oka, takich jak: zapalenie spojówek i rogówki, uszkodzenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma. Wszystkie te choroby mogą spowodować promienie UVB i UVC, które są wchłaniane przez rogówkę, kiedy nie jest odpowiednio osłonięta. Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest bezpieczeństwo. Jednak osoby, które cenią sobie dobry wygląd nie muszą się martwić. Producenci tworzą coraz to nowe, zgodne z najnowszymi trendami modowymi modele okularów, więc nie trzeba stać przed dylematem czy wybrać stylowy wygląd, czy bezpieczeństwo, bo mamy dwa w jednym.

Podsumowanie

Posiadanie wiedzy na temat zagrożenia daje nam możliwość ochrony. Obecnie na temat szkodliwego wpływu promieni słonecznych wiemy dużo, a naukowcy pracują nad coraz lepszymi formami ochrony. Warto zatem być na bieżąco i chronić siebie i najbliższych w najlepszy sposób.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *