Jak wybrać meble do salonu?

Salon jest wizytówką każdego domu lub mieszkania. Nie ważne, czy jest duży, czy mały. Czy jest połączony z kuchnią lub jadalnią, czy też znajduje się w całkowicie odrębnym pomieszczeniu. Zawsze powinno się zaaranżować go z największą uwagą. Zwłaszcza po to, aby móc przyjąć tam gości, jak również zrelaksować się po ciężkim dniu. Salon powinien więc atrakcyjnie się prezentować i jednocześnie wypełniać swoją rolę związaną z użytecznością. Jeśli planujesz urządzanie właśnie tego pomieszczenia, sprawdź praktyczne porady, których zastosowanie pomoże Ci wybrać meble do salonu!

Określ styl, w jakim zostanie urządzony Twój salon!

Salon to jedno z wielu pomieszczeń, jakie może znaleźć się w mieszkaniu. Pełni ono ważną rolę, ponieważ każdy z domowników codziennie tam przebywa. Szczególnie po to, aby odpocząć, zrelaksować się oraz nabrać sił. Projektując salon musisz jednak mieć na uwadze, że nie może stanowić on odrębnego elementu pod względem architektonicznym. Najważniejsze jest to, aby wygląd salonu był spójny z aranżacją, w jakiej utrzymana jest pozostałą część mieszkania. Utrzymanie jednolitej tendencji jest ważne, trzeba wtedy wybrać, czy postawi się na przykład na tradycyjne rozwiązania, czy też nieco bardziej nowoczesne standardy. Pamiętaj – zadbanie o zachowanie harmonii jest w tym przypadku kwestią kluczową!

Skąd czerpać inspiracje przy projektowaniu salonu?

Jeśli chcesz, aby Twój salon był modny, musisz zaprojektować go zgodnie ze współczesnymi trendami. Skąd możesz się o nich dowiedzieć? Jest na to kilka sposobów. Jeden z nich to przeglądanie katalogów wnętrzarskich, wizyty w sklepach meblowych, udział w targach architektonicznych, czy też blogów poruszających tę tematykę. Musisz mieć na uwadze, że nie ma obowiązku, abyś dokładnie odwzorowywał wszystko z czym się zapoznasz. Możesz wybierać te elementy danego stylu, które najbardziej Ci się podobają i łączyć je ze sobą.

Jakie wyposażenie jest niezbędne w tym pomieszczeniu?

Każde pomieszczenie w domu ma zestaw pewnych mebli, które są dla niego charakterystyczne i po prostu muszą się w nim znaleźć. Podobnie jest w przypadku salonu. W odniesieniu do tego pomieszczenia, kwestią kluczową jest tak zwany wypoczynek, czy sofa oraz fotele. Ten mebel powinien być bardzo wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Warto także wybrać taki model, który dopasuje się do całej aranżacji i zostanie wykonany z materiału, którego utrzymanie w czystości będzie bardzo łatwe. Równie ważne są różne fotele, pufy oraz krzesła, na których będzie można usiąść. Obowiązkowym elementem jest ponadto stolik kawowy. W salonie zwykle znajduje się także telewizor oraz większe i mniejsze szafy. Wiele uroku dodają także detale i dodatki, takie jak: zasłony, poduszki, czy dywany. Dobrze, jeśli w salonie znajdzie się wiele kwiatów – ciętych oraz doniczkowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić tam także meble innego typu.

Punkt wyjścia – wskazanie budżetu, jaki można przeznaczyć na ten cel!

To, pośród jakich mebli oferowanych przez dany sklep będziesz mógł wybierać, jest uzależnione przede wszystkim od środków finansowych, jakimi dysponujesz. W końcu, nawet, jeśli jakiś element wyposażenia, wpadnie Ci w oko, i tak nie będziesz mógł go kupić, jeśli będzie zbyt drogi. Fundamentem jest więc wskazanie ile masz pieniędzy. I tutaj zasada jest prosta – im większy budżet, tym większe możliwości. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaczekać na promocje oraz rabaty, które pozwolą dokonać zakupu po atrakcyjnych, dużo niższych cenach.

Wybór mebli do salonu – dobre rady!

Decydując się na zakup mebli do salonu bardzo często zapomina się o szczegółach, które jednak w ostatecznym rozrachunku mogą mieć naprawdę duże znaczenie. Oto wskazówki, które trzeba zapamiętać, aby uniknąć podstawowych błędów w zakresie aranżowania salonu:

  • działaj w odpowiedniej kolejności – najpierw kup meble, a dopiero później dobieraj kolorystykę ścian
  • kupując wyposażenie salonu stawiaj na zbliżoną kolorystykę z jednym mocnym elementem
    łącz ze sobą meble, ale zachowując odpowiednie proporcje
  • nie korzystaj z gotowych zestawów meblowych – to bardzo nudne i monotonne rozwiązanie
  • nie układaj wszystkich mebli pod jedną ścianą, zamiast tego rozplanuj je na powierzchni całego pomieszczenia
  • gdy dysponujesz niewielką przestrzenią, nie wybieraj ciemnych mebli, ponieważ doprowadzi to do jej optycznego zmniejszenia

Podsumowanie

Projektujesz poszczególne pomieszczenia w Twoim domu? A może stwierdziłeś, że najwyższy czas na wykonanie gruntownego remontu w salonie? Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji staniesz przed wyzwaniem związanym z wyborem wyposażenia, które będzie służyło wszystkim domownikom. Przed udaniem się na tego typu zakupy musisz przeanalizować wszystkie potrzeby użytkowników salonu i dopasować do nich meble, które spełnią ich oczekiwania. Nie zapomnij także o wykorzystaniu powyższych rozwiązań. Wtedy każdy element znajdujący się w salonie wypełni swoją rolę i razem z innym wyposażeniem będzie stanowił zwartą oraz spójną kompozycję, która przyciągnie wzrok niejednej osoby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *