Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Każda kobieta pragnie mieć piękne i wypielęgnowane dłonie, których ozdobą są zadbane paznokcie. Jednak bardzo często, nawet po wykonywaniu regularnego dbania o paznokcie mogą pojawiać się na nich charakterystyczne białe plamki. Co to oznacza? Zapewne nie jest to oznaka braku higieny. Taki symptom można traktować bardziej jako oznakę naszego organizmu, który w taki sposób pragnie nam zakomunikować, że coś jest nie tak. Bowiem bardzo często białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach witamin czy składników mineralnych lub o pojawiającej się chorobie. Sprawdź więc co oznaczają białe plamki na paznokciach!

Kiedy wygląd paznokci powinien zaniepokoić?

Zdrowy paznokieć charakteryzuje się następującymi cechami: jest lśniący i gładki, a jego płytka jest jednolita, wręcz bezbarwna i pozbawiona przebarwień. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie odstępstwa od tej reguły. Szczególnie różnego rodzaju zrogowacenia, przebarwienia, jak i pojawiające się na powierzchni paznokcia białe plamki.

Dlaczego na paznokciu tworzą się białe plamki?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których na płytce paznokcia mogą pojawić się białe plamki.

Oto najbardziej popularne z nich:
• stłuczenia i urazy paznokcia
• obgryzanie paznokci
• nieprawidłowe odżywianie się
• niedobór pewnych witamin i składników mineralnych – przede wszystkim cynku, wapnia, witaminy B6 i A oraz żelaza
• zbyt mocny manicure
• intensywne prace wykonywane rękami
• ciągłe malowanie paznokci bez używania odżywek
• nieumiejętnie wykonany manicure
• występowanie chorób takich jak: grzybica, zatrucie metalami ciężkimi, bielactwo prążkowane paznokci, gruźlica, zapalenie jelita grubego, choroba wrzodowa, anemia, niewydolność nerek oraz łuszczyca

Jak pozbyć się białych plamek?

Na szczęście dobra wiadomość jest tak, że zwykle te małe, białe plamki na paznokciach znikają po pewnym czasie. Są to zmiany odwracalne, a ich zniknięcie przyśpieszyć może podejmowanie kliku działań. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dietę i posiłku, które się spożywa. Jeśli występujące na paznokciach zmiany są spowodowane niedoborami witamin i składników mineralnych trzeba uzupełnić je – najlepiej w naturalny sposób. Można to uczynić poprzez ubogacenie jadłospisu o produkty bogate w żelazo i cynk. Należą do nich: mięso (szczególnie wątroba), jaja, pestki słonecznika, migdały i orzechy, warzywa zielone oraz produkty zbożowe.

Niedobory pewnych elementów można uzupełnić również poprzez przyjęcie preparatów zawierających te składniki. W aptekach dostępnych jest wiele suplementów, które pozwalają poprawić stan i wygląd paznokci. Warto również dać swoim paznokciom odpocząć i przynajmniej na pewien czas zrezygnować z malowania ich i wizyt u kosmetyczki. Jednak w przypadku, gdy mimo podjętych kroków przebarwienia nie znikają warto udać się do dermatologa.

Podsumowanie

Jak widać naprawdę warto zwracać uwagę również na nasze paznokcie. Różne zmiany, jakie zachodzą w ich obrębie mogą świadczyć o pewnych problemach, z jakimi boryka się nasz organizm. Od teraz sprawdzaj więc stan Twoich paznokci. W razie potrzeby pozwoli ci to szybko zareagować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *